Max Bögl. Ostwind CZ.

fileReference.alternative}

OSTWIND lesní větrný park

30.03.2016

Ekologický proud z elektráren v lese

Lesní větrný park Blausäulenlinie je novým projektem společnosti ZukunftsEnergie Fichtelgebirge GmbH (ZEF). Sestává ze tří moderních zařízení typu Nordex N117, dodává ekologický proud pro zhruba 6.000 domácností a zamezí tím vzniku kolem 14.000 tun CO2  za rok.  Větrné elektrárny v lese chrání klima hned dvakrát. Na stejné ploše, kde stromy produkují kyslík, dochází zároveň k snížení tvorby CO2.

 


technické údaje větrných elektráren: 3 Nordex N117
výkon / zařízení: 2,4 MW
výška osy rotoru: 141 m
průměr rotoru: 117 m

 


Společnost ZEF  je korporací měst Arzberg, Kirchenlamitz, Wunsiedel, Marktleuthen, obcí Tröstau a Nagel, SSW Wunsiedel GmbH, Licht und Kraftwerke Helmbrecht a komunální společnosti Marktredwitz.

ZEF zásobuje domácnosti a podniky energiemi, které vznikají z regionálních obnovitelných zdrojů. Zisk z výroby elektrické energie tak zůstává tam, kde byly čerpány přírodní zdroje pro její výrobu: od počátku stavby až po výnosy z prodeje profitují místní občané a obce. To oživuje lokální hospodářský koloběh, zajišťuje pracovní místa a přináší „čerstvý vítr“ do regionu.

ZEF nabízí občanům možnost podílet se na provozu větrného parku.  Investicí do výstavby větrného parku Blausälenlinie mohou občané přispět k jeho financování a tím profitovat z výnosů.

Větrný park Blausäulenlinie je pojmenován po části lesa na jihovýchodě Arzbergu. Les byl odjakživa důležitou zásobárnou a dodavatelem energie. Na jednom hektaru lesa dorůstá ročně osm pevných metrů dřeva. Pokud by člověk toto dřevo spálil, bylo by možné nahradit 1800 litrů topného oleje. S větrnou energií je nad korunami stromů k dispozici dodatečný obnovitelný zdroj, který potřebuje jen minimální plochu. V okolí větrné elektrárny zůstane les jak mnohotvárným životním prostorem pro zvěř a rostliny, tak i odpočinkovým prostorem pro lidi.

<<