Max Bögl. Ostwind CZ.

fileReference.alternative}

OSTWIND připojuje 500. větrnou elektrárnu do sítě

31.03.2016

Milník v historii OSTWIND

Regensburgská společnost zabývající se větrnou energetikou slaví milník ve své historii, a to v bavorském projektu, na kterém se podílejí občané.

 

Díky větrnému parku Rotmainquelle, projektu OSTWINDu, na kterém se podílejí občané v horno-franckém okrese Bayreuth, byla do veřejné sítě připojena 500. větrná elektrárna této renomované projekční kanceláře. „Velmi nás těší, že naší 500. větrnou elektrárnu realizujeme v Bavorsku a zároveň stavíme za finančního přispění více než 200 občanů“, řekl člen představenstva Bernd Kiermeier u příležitosti uvedení větrného parku do provozu. Velká důvěra a vysoká akceptace obyvatel nás naplňuje radostí  - a také trochou hrdosti.“

500. elektrárna OSTWINDu patří k novému lesnímu větrnému parku na jednom z největrnějších míst v Bavorsku. Obsahuje 5 věží typu ENERCON E115 a leží převážně na pozemcích bavorských státních lesů. Čistě početně je energií z parku OSTWINDu v Rotmainquelle zásobováno 12 000 domácností. S ohledem na právě probíhající jednání o ochraně klimatu Kiermeier zdůraznil, že „Bavorsko má zcela určitě potenciál pokrýt podstatnou část své spotřeby elektřiny ze zdrojů neprodukujících CO2, instalovaných na místech s velkým větrným potenciálem.

Finiš v OSTWINDparku Rotmainquelle

V lesním větrném parku Rotmainquelle nabízí OSTWIND ještě do konce roku podílnictví občanům ve formě takzvané účelové půjčky, což je jedna z mnoha možností, jak se občané mohou podílet na zisku z větrné energie.“Nabízí se tehdy, když se jedná o financování konkrétního projektu, jako je tento případ“ doplnil představitel OSTWINDU. Doteď využilo nabídky přes 200 investorů. Stavba větrného parku v lindenhardterském lese podél dálnice A 9 teď kráčí dopředu velkými kroky. „Dodržujeme přesně časový harmonogram a první tři zařízení uvedeme do provozu ještě v roce 2015, dvě další pak na začátku nového roku“, doplnil Kiermeier.

Zdůraznil, že se středně veliká rodinná firma jako „pionýr větrné energie“ už od svých začátků před více než 20 lety zasadil o to, aby byl umožněn decentralizovaný a obnovitelný energetický obrat v souladu jak s obcemi, tak i s obyvatelstvem na místě. 90 procent nových projektů OSTWINDu bylo mezitím uskutečněno ve spolupráci se zainteresovanými občany, zodpovědnými obcemi nebo angažovanými městskými firmami jednotlivých regionů. Setkáváme se s velkým zájmem  o tento  koncept spolupráce v celém Německu a chceme jej dále rozvíjet“, „ a to právě s ohledem na rostoucí konkurenci spojenou s modelem výběrových řízení od roku 2017“, doplnil Kiermeier.

<<